Sistemul de Arme, Gloanţe & Serii
Imagine Head of Player Support: //
Moderator: Player Support

praduzzu
Începător

Sistemul de Arme, Gloanţe & Serii

de praduzzu » Lun Iul 10, 2017 3:51 am

Imagine

Comunitatea Hard Roleplay aduce pe tavă ceva nou, atât in materie de scripting cât şi în materie de roleplay. Sistemul de inventar (/inv / apăsarea tastei 'N') vă oferă posibilitatea de a vă echipa o armă, fie aceasta luată de pe jos, de la un player sau din AmmuNation. De asemenea, inventarul are şi alte caracteristici, precum aruncarea unei arme pe jos sau scoaterea muniţiei dintr-o arma. După ce muniţia este scoasă din armă, arma poate fi încă ataşată caracterului în mână (fără gloanţe, bineînţeles), fără a avea posibilitatea de a mai ţinti cu arma către cineva cu click dreapta.

Odată scoase din armă, gloanţele pot fi fie aruncate pe jos, fie băgate într-o armă de acelaşi tip, compatibilă cu gloanţele, fie pasate unui alt jucător.

Gloanţele pot fi achiziţionate separat de armă, astfel după ce arma va fi consumată, aceasta nu va dispărea, aşa cum se întamplă pe alte servere, ci vă este oferită posibilitatea de a achiziţiona gloanţe suplimentare pentru reîncarcare.

Acesta este un plus, atât în materie de scripting cât şi în materie de roleplay, deoarece costurile armelor nu vor mai fi costisitoare, astfel imediat după ce îţi vei consuma arma vei avea posibilitatea de a face rost de gloanţe pentru a refolosi aceeasi armă. Costurile gloanţelor pot varia în funcţie de compatibilitatea lor cu arme mai puternice, sau mai slabe.

Alături de sistemul de arme&gloanţe, vine şi sistemul de 'serii', astfel armele achiziţionate din AmmuNation au o serie specifică fiecarui jucător. După ce arma este folosită, pe jos vor rămâne gloanţe, ce pot fi ridicate şi inspectate de către membri Los Santos Police Department. Astfel, dacă glonţul a fost tras cu o armă din AmmuNation, îi va putea fi identificată seria, şi astfel, va fi identificat şi deţinătorul armei cu care s-a tras. Armele din warehouse-ul unei facţiuni ilegale oficiale sau dintr-un Black Market nu au serie.

Imagine
Ultima oară modificat Lun Iul 10, 2017 3:41 pm de către praduzzu, modificat de 3 ori în total.

Always On Hunt
Începător

Re: Sistemul de Arme & Gloante & Serii

de Always On Hunt » Lun Iul 10, 2017 2:08 pm

Destul de bun.
Ultima oară modificat Sâm Iul 15, 2017 12:18 am de către Always On Hunt, modificat 1 dată în total.

Trapped In Paradise
Avansat

Re: Sistemul de Arme & Gloante & Serii

de Trapped In Paradise » Lun Iul 10, 2017 3:09 pm

tare
i know these haters ain want me to see my wings raise

praduzzu
Începător

Re: Sistemul de Arme, Gloanţe & Serii

de praduzzu » Lun Iul 10, 2017 3:40 pm

Aspectul topic-ului a fost actualizat:

> adăugate diacritice;
> adăugate imagini cu logo-ul comunităţii;

Creditele pentru imaginile folosite în începutul şi în încheierea topic-ului îi revin lui $?imi.

$?imi
Începător

de $?imi » Lun Iul 10, 2017 4:19 pm

Un ghid util. ;)
Imagine

NiggaNigga
Începător

de NiggaNigga » Lun Iul 10, 2017 4:57 pm

legala aia blana

zƎneca
Head of Legal Factions

de zƎneca » Lun Iul 10, 2017 5:07 pm

Apreciez efortul depus, un rezumat foarte bun al sistemului, suficient cat sa-i introducă pe jucători în sistem.

inhumann
Server Manager

de inhumann » Lun Iul 10, 2017 7:40 pm

Un rezumat foarte bun al sistemului!

HellsFIRE
Începător

de HellsFIRE » Joi Iul 13, 2017 7:39 pm

Bun ghid! :)

Bostana
Începător